Wysłodki buraczane – cenna karma dla bydła i trzody chlewnej

Odpowiednie odżywianie zwierząt jest niezwykle ważne dla ich wzrostu oraz dobrego zdrowia. Wysokoenergetyczną oraz dobrze przyswajalną karmą są wysłodki buraczane. Czym charakteryzuje się ten produkt?

Wysłodki buraczane – cenna karma dla zwierząt

Jak wskazuje nazwa są one wytwarzane z buraków cukrowych. Są produktem ubocznym wytwarzanym w przemyśle cukrowniczym. Wysłodki z buraków doskonale nadają się do żywienia zwierząt hodowlanych. Pośród wielu z nich można wymienić:

 • krowy mleczne
 • kozy
 • konie
 • trzodę chlewną

Wysłodki to karma o wartościowym składzie. Charakteryzuje się ona wysoką zawartością:

 • włókna
 • białka
 • wapnia

Stanowią one również cenne źródło potasu przy jednocześnie niskim poziomie fosforu. Ze względu na charakterystyczny smak wysłodki są bardzo chętnie konsumowane przez poszczególne zwierzęta hodowlane.

Podział wysłodków buraczanych

Wysłodki z buraków cukrowych to produkt powszechnie dostępny do rynku rolniczym. Każdy hodowca zainteresowany zakupem zakupem, w zależności od zawartości wody, ma do wyboru wysłodki w postaci:

 • mokrej – które to zawierają do 12 procent suchej masy
 • prasowanej – które to zawierają od 21 do 22 procent suchej masy
 • suchej – które to zawierają około 90 procent suchej masy
 • uszlachetnionej – które to mają postać suchą i są wzbogacone melasą.

Wysłodki a prawidłowe żywienie bydła

Na zakup wysłodków buraczanych powinni zdecydować się ci hodowcy, którym zależy na dobrym zdrowiu oraz wzroście hodowanych osobników. Dobrym wyborem są suche wysłodki, które to posiadają dużą wartość energetyczną. Ze względu na smak są one bardzo chętnie przeżuwane przez krowy. Potrafią z powodzeniem zastąpić tradycyjne śruty zbożowe.

Dużą zaletą wysłodków jest to, że nie posiadają w swoim składzie skrobi. Z kolei dzięki dużej zawartości pektyn są odpowiednie do skarmiania zwierząt włącznie z karmami obfitującymi w ziarna zbóż. Nie narażają one wówczas bydła na kwasicę.

Bardzo istotne jest, aby wysłodki były odpowiednio przechowywane. Pozostawienie ich bezpośrednio na niezaizolowanym podłożu może spowodować ich zanieczyszczenie przetrwalnikami bakterii kwasu masłowego pochodzącymi z gleby. Gdy zanieczyszczona w ten sposób karma zostanie spożyta przez krowy, to wówczas dawane przez nie mleko jest gorszej jakości. Nie nadaje się ono do produkcji serów.

Wysłodki – cenny pokarm dla trzody chlewnej

Wysłodki są sprawdzonym oraz wartościowym pokarmem dla trzody chlewnej. Są one cenione przede wszystkim ze względu na dużą zawartość włókna. Pokarm ten pęcznieje w przewodzie pokarmowym tych osobników i powoduje poczucie sytości, nie wnosząc jednocześnie dużego poziomu energii. Jest to bardzo ważne w procesie rozkarmiania loch, zanim wejdą w okres laktacji. Żywienie odpowiednimi dawkami nie prowadzi do ich zatuczenia. Z kolei obecność w wysłodkach pektyn pozwala na w pełni naturalną regulację pracy przewodu pokarmowego. Dzięki temu zwierzęta nie cierpią na zaparcia.

Wysłodki buraczane to cenna karma na zakup której powinni zdecydować się wszyscy hodowcy mający na uwadze prawidłowy wzrost oraz dobre zdrowie zwierząt.

Możesz również polubić…