Doświadczenie zawodowe w CV – definicja

Pierwszą rzeczą jaką musi zrobić osoba starająca się o pracę jest napisanie cv. Dobry życiorys jest przepustką na rozmowę kwalifikacyjną. Przeglądając ogłoszenia o pracę należy zwrócić uwagę na wymagania jakie przed potencjalnym kandydatem stawia pracodawca. Normą jest wymaganie odpowiednich dla stanowiska umiejętności i doświadczenia.

Czym jest doświadczenie zawodowe?

Doświadczenie zawodowe definicja. Ogólny zarys tego czym jest doświadczenie zawodowe możemy znaleźć w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Definicja ta jest dość stara bo pochodzi z 2004 roku jednak nadal aktualna. Doświadczenie zawodowe opisane w ustawie to takie doświadczenie jakie zdobyliśmy wykonując pracę zarobkową. Nie ma tutaj znaczenia czy była to umowa zlecenie, o pracę czy własna działalność gospodarcza.

Czy odbyte staże również zaliczamy do doświadczenia zawodowego?

Przez całe życie uczymy się nowych umiejętności. Jak najbardziej mogą one nam się przydać na rozmowie o pracę. Jeśli podczas studiów braliśmy czynny udział w kołach naukowych, odbyliśmy staże czy praktyki jest to na plus. Nawet jeśli nie pobieraliśmy za nie wynagrodzenia, możemy je wpisać jako nasze doświadczenie zawodowe.

Szczególnie okres studiów warto wykorzystać do zdobycia nowych umiejętności. Jest to czas kiedy nie mamy jeszcze dużo zobowiązań i możemy poświęcić czas na realizację naszych pasji czy zainteresowań. Tym lepiej dla nas jeśli są one związane z naszą przyszłą pracą. Warto próbować nowych rzeczy jeśli tylko mamy ku temu okazję.

 

Możesz również polubić…